Manisa'da Belediyeler Mahkeme Kararına Karşı Geliyor

Manisa'da yüksek olan su ücretlerine birde ilçe belediyelerinin aldığı KAYSÜ, (Katı Atık Toplama Bedeli) eklenince faturalar iyice şişti. Bu bedelin alınmaması noktasında Manisa Yurttaş İnisiyatifi'nin açtığı dava sonuçlandı ve mahkeme bu bedelin alınmaması hususunda karar verdi. Şehzadeler Belediyesi'nin İzmir Bölge idare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz reddedilmesine rağmen, ilçe belediyesinin bu ücreti almaya devam etmesine tepkiler büyümeye başladı.

Manisa'da Belediyeler Mahkeme Kararına Karşı Geliyor
24 Nisan 2021 - 13:55
Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı MASKİ'nin su kullanım ücretlerine yaptığı fahiş zamlara, birde ilçe belediyelerinin aldığı KAYSÜ bedelleri eklenince, Türkiye'de en pahalı suyu kullanan Manisalılara müjdeli haber İzmir Bölge idare Mahkemesi'den geldi. İzmir Bölge idare Mahkemesi, Manisa 1. İdare Mahkemesinin KAYSÜ ücreti ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz eden Şehzadeler Belediyesi'nin itirazını reddetti ve yerel mahkemenin aldığı kararı onayladı. Ancak bu kararlara rağmen Şehzadeler Belediyesi'nin KAYSÜ ücretini almaya devam etmesine tepki gösteren Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyeleri, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik'e seslenerek, "Mahkemenin kararına uyarak su faturalarindan katı atık toplama bedeli alma işlemini derhal durdurun" çağrısında bulundu. Aynı durumun Yunusemre Belediyesi'nde de olduğu, mahkeme kararına rağmen Yunusemre Belediyesi'nin de bu ücretleri almaya devam ettiği öğrenildi. 

Muhalefet partilerinin il başkanlarına ve esnaf odaları başkanlarına, "Neden sessiz kalıyorsunuz" tepkisi
Öte yandan Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyeleri mahkeme kararını uygulamayan ilçe belediyelerine tepki gösterirken, alınan kararlara rağmen sessiz kalan muhalefet partilerinin il başkanları ve esnaf odaları başkanlarına da tepki gösterdi.  Manisa Yurttaş İnisiyatifi sosyal medya hesabından yapılan açıklama da, "İki yıldır ilçe belediyelerinin belirlediği ve MASKİ nin su faturalarından tahsil edilen KATI ATIK TOPLAMA BEDELLERİNİN hukuka aykırı belirlendiği için MANİSA YURTTAŞ İNİSİYATİFİ olarak iptaline yönelik açtığımız davalarda elde ettiğimiz iptal ve yürütmesinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararlarına Şehzadeler Belediyesinin ve MASKİ yönetiminin uymaları konusunda 14/04/2021 Çarşamba günü yaptığımız basın açıklamasına şu fotoğrafta gördüğünüz bir avuç insanın dışında gelmeyenlere, duyarsız kalanlara karşıdır sözümüz… * Mesela mağdur olan halkımızın hep yanındayız ve yanında olacağız diyen CHP ve İYİ PARTİ il başkanları, Şehzadeler ilçe başkanları, yönetimleri ve meclis üyeleri ve sözde muhalefet partileri neredesiniz? * Mesela mağdur olan esnafın örgütlü oldukları, üyelik aidatı aldıkları ve sözde menfaat ve çıkarlarını savunmaları gereken Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hasan Geriter ve yönetimi neredesiniz? * Mesela birçok küçük ve orta ölçekli işyeri sahiplerinin örgütlü oldukları Manisa Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetimi neredesiniz? * Mesela esnaftan üyelik aidatı alan ve mağdur olduklarında esnafın hakkını, hukukunu koruyacak olan esnaf odaları başkanları neredesiniz? * Mesela sivil toplum örgütleri, sendika başkanları, dernekler ve yönetimleri neredesiniz? * Mesela sayfamızda haklı mücadelenizde hep yanınızdayız, destekliyoruz diyen yurttaşlarımız neredesiniz?"  Bu halkın, esnafın hak ve hukukunu savunmak, mağduriyetlerine karşı demokratik hak arama ve hukuk mücadelesi yürütmek bir tek MANİSA YURTTAŞ İNİSİFİYATİFI nin görevi mi? ifadelerini kullandı. 

CHP'li Belediyeler de bu ücreti alıyor
Manisa'da il merkezinde bulunan Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerinin yanı sıra tüm AKP'li ve MHP'li ilçe belediyeleriyle birlikte, CHP'li Saruhanlı, Akhisar, Turgutlu ve Alaşehir Belediyeleri de su faturaları üzerinden KAYSÜ ücretlerini almaya devam ediyor. Muhalefet partileri il başkanlarının CHP’li belediyelerin de bu ücreti vatandaştan tahsil ettiği için mahkeme kararlarını uygulamayan Şehzadeler ve Yunusemre Belediyelerine tepki gösteremediği belirtiliyor. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum